0
0

Батут і мистецтво


Два чоловіки, сходи і батут - складові елементи вистави від режисера, танцюриста і акробата Йоанна Буржуа. Біла сцена на вершині пагорба в паризькій Бастилії стає майданчиком для вишуканого мінімалістичного циркового акту, гри з повторюваними, але від цього не менш вражаючими рухами.

Двоє людей, які піднімаються по сходах, зупиняються, щоб начебто з вершини поспостерігати за пейзажем, а потім падають на батут і знову повертаються на сходи. Цикл повторюється, і зовсім не важливо, що відбувається навколо – глядач все одно зосереджується лише на рухах виконавців в чорних костюмах.

Спостерігаючи за роботою цих акробатів, опиняєшся в своєрідній медитації, знаходиш в цьому мінімалізмі і циклічних рухах спокій і рівновагу, не перестаючи при цьому дивуватися і захоплюватися. У виставах Йоанна Буржуа як ніби зникає гравітація або він не підкорюється її законам. 

Що це? Цирк? Театр? Сучасне мистецтво? Це все разом і нічого з перерахованого одночасно. Яскравий стиль, створений автором, об'єднує спорт з мистецтвом: він бере зі спорту запаморочливі трюки, а з театру – підтекст, сенс, сценарій, яким підкорюються всі стрибки і падіння.

Що знаходить для себе сам Йоанн Буржуа у цьому перформансі, чим його так приваблює робота з батутом? Колись він написав в своєму блозі, що для жонглера точка зависання – це той короткий момент, коли об'єкт, що кинули в повітря, прибуває на вершину своєї дуги, перш ніж він впаде. Це те, що шукає і сам Буржуа: абсолютний подарунок, екстаз того самого моменту зависання в найвищій точці. Це ідеальне місце – пік перед падінням. Це момент невагомості, момент, коли все можливо, говорить Йоанн.

Схоже, що він кожен раз знаходиться на краю чогось більшого, показуючи, як акробатика, жонглювання, танець і музика можуть зіткнутися, об'єднатися і знову розійтися в різні боки. Він об'єднує неможливе в такий неймовірний фьюжн, що глядач готовий повертатися до перегляду знову і знову. Коли він і його партнери падають і літають, то все, що їх оточує, перетворюється в можливості для гумору, драми чи трагедії, спорту, театру і ... магії. Артисти розкривають поезію в цьому невловимому просторі, створеному між ними і, звичайно ж, одним з головних героїв будь-якого їх виступу – батутом.


стрибки на батуті, батут і мистецтво

Коментарі